דיאטה קטוגנית

דיאטה קטוגנית

דיאטה קטוגנית כוללת כמות גדולה של שומן וכמות מספקת של חלבון, אך כמות נמוכה של פחמימות (פחות מ20 גר'/יום או 5% מסה"כ הצריכה האנרגטית), לכן הגוף מכריח את עצמו להשתמש בשומן כמקור עיקרי לאנרגיה.

הדיאטה קטוגנית המקורית הכילה 80% שומן, 15% חלבון ו5% פחמימה או יחס של 4:1 לטובת השומנים, אך מאז עברה שינויים רבים.

בזמן רעב הנמשך 12 שעות עד 3 שבועות מספקים לגוף כמות מינמאלית של מזון הגורמת לירידה מאספקת הגלוקוז לתאים במח, דבר המוביל לניצול שומנים לצורך יצירת גופי קטון (אצטון, אצטואצטט והידרוקסיבוטיראט) בכבד המספקים אנרגיה זמינה למערכת העצבים המרכזית.

מצב רמת גופי הקטון בדיאטה נורמאלית הינה 0.1 מילימול לליטר ואילו בדיאטה קטוגנית הרמות עולות ל7-8 מילימול לליטר, בנוסף ישנה ירידה ברמות האינסולין והגלוקוז בגוף (אך רמת הגוף לא תגיע ל0 שכן ניתן לייצר גלוקוז מחומצות אמינו בתהליך הקרוי גלוקונאוגנזה).

כיצד דיאטה קטוגנית משפיעה על משקל הגוף?

שימוש בדיאטה קטוגנית לירידה במשקל יכולה להיות יעילה מאוד, אך יש להבין מה המנגנונים העלולים לגרום לירידה במשקל:
1. הפחתת תאבון עקב צריכת חלבונים מדכאת את הורמון הרעב גרלין.
2. עלייה באפקט התרמי של חלבונים עקב יצירת גלוקוז.
3. עלייה בניצול השומנים וחמצונם כמקור אנרגתי.

דיאטה קטוגנית ופעילות גופנית

בהנחה שעושים דיאטה קטוגנית בצורה נכונה ומאוזנת ומספקים לגוף חומצות אמינו (1.3-1.5 גר'/ק"ג ליום), חומצות שומן חיוניות, ויטמינים ומנראלים ניתן לשלוט בסטרס החימצוני ותהליכי דלקת בגוף ולשמור על איזון מטבולי.

ניתן להפיק תועלת בפעילות גופנית

1. למשל בתחום סבולת לב ריאה- עלייה בזמן עד שמגיעים לתשישות.
2. איבוד מהיר במשקל ובשומן בעת ירידה במשקל.
3. שמירה על מסת שריר.
4. הפחתת נזק לעייפות באימוני כח.

במידה ומבצעים דיאטה קטוגנית בצורה לא נכונה בהחלט עלול להיגרם נזק לפעילות גופנית הבא לידי ביטוי בירידה בביצוע , עייפות, ריקון מאגרי גליקוגן,, פגיעה בהיפרטרופיה השרירית, איבוד מסת גוף רזה ויכולת לסנטז חלבונים בשריר עקב גרעון קלורי גדול מידי.

עוד קצת נקודות חשובות

1. על מנת לשמר מסת שריר בעת דיאטה קטוגנית יש לצרוך 1.2-1.7 גר' חלבון/ק"ג/יום על מנת להפחית את ניצול חומצות האמינו בגלוקונאוגנזה, פחות מכמות זו יתכן ביצוע גופני לקוי.
מעל 2.5 גר' חלבון/ק"ג/יום תתכן הפחתה ביצירת גופי הקטון.
2. שומנים חשובים מאוד בדיאטה קטוגנית עבור ספורטאים.
3. בימים הראשונים לדיאטה קטוגנית התרומה לירידה במשקל היא מאגרי גליקוגן. בשריר ומים משום שכל גר' 1 של גליקוגן מאחסן 3 גר' מים.

לסיכום:

1. יש לספק מספיק אנרגיה משומן וחלבונים ומספיק ויטמינם ומינראלים.
2. יש להימנע מירידה מהירה במשקל.
3. אם עושים דיאטה קטוגנית- לא מומלץ יותר משבועיים על מנת לא לפגוע בביצוע הגופני.
4. מפתחי גוף- להימנע מירידה מהירה במשקל.
5. קשה לעלות מסת שריר במהלך דיאטה קטוגנית.
6. ניתן להשתמש בדיאטה קטוגנית לפני תחרות על מנת לרוקן מאגרי גליקוגן.
7. ספורטאי סבולת יש ראיות לשיפור בביצוע עקב חמצון השומנים.

למאמר המלא לחצו כאן 

Paoli, A., Rubini, A., Volek, J. S., & Grimaldi, K. A. (2013). Beyond weight loss: a review of the therapeutic uses of very-low-carbohydrate (ketogenic) diets. European journal of clinical nutrition, 67(8), 789-796.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

כתיבת תגובה

פוסטים נוספים:

סיפור ההצלחה של אוהד

סיפור ההצלחה של אוהד עוד תהליך של שיפור הרכב הגוף והפעם של אוהד בן עמי שהפחית משמעותית במסת השומן ובשומן הבטני וכל זאת ע"י תזונה

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של ע'

סיפור ההצלחה של ע' שינוי משמעותי בהרכב הגוף שעשה ע' המטופל אצלנו כאשר לצד הפחתה משמעותית במסת השומן והשומן הבטני שיפר בנוסף את מסת השריר

קרא עוד »

מחקרים שנעשו על הקשר שבין צריכת בטא-אלנין וביצועים כתלות בעצימות ומשך האימון מצאו קשר חיובי בפעילויות שנמשכות בין 30 שניות ל10 דקות.

מחקרים שנעשו על הקשר שבין צריכת בטא-אלנין וביצועים כתלות בעצימות ומשך האימון מצאו קשר חיובי בפעילויות שנמשכות בין 30 שניות ל10 דקות. השאלה שנותרת פתוחה

קרא עוד »

אחד השאלות הבוערות ביותר בפגישות עם מטופלים היא "למה?" – "למה נתקעתי?", "למה לא ירדתי?", "למה מה שאנחנו עושים כבר לא עובד?"

אחד השאלות הבוערות ביותר בפגישות עם מטופלים היא "למה?" – "למה נתקעתי?", "למה לא ירדתי?", "למה מה שאנחנו עושים כבר לא עובד?" להלן מספר סיבות

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של ערן להב

סיפור ההצלחה של ערן להב "בשנת 2019 התחלתי לעשות שינוי בהרגלי התזונה שלי. התזונאי מספר אחד Elad Shavit בנה לי תפריט. בשנת 2021 קצת זייפתי

קרא עוד »
סגירת תפריט