ירידה במשקל לאחר לידה

ירידה במשקל לאחר לידה

תקופת ההיריון, החל מהניסיון להיכנס להריון, זמן ההיריון ואחרי הלידה מכילה שינויים רבים עבור גוף האישה ומצריכה הכנות תזונתיות לכל אורכה.

במאמר זה אתמקד בתקופה שלאחר הלידה אך ברצוני להזכיר כי מומלץ להכין את הגוף תזונתית להריון עוד לפני הכניסה להריון. לדוגמה, נשים בעודף משקל גבוה יכולות לחוות יותר קשיים בכניסה להריון. בנוסף, קיימת המלצה לצריכה של חומצה פולית בכל תקופת הפוריות.

כעת נעסוק בתקופה שלאחר הלידה:

מרבית הנשים ירדו חלק מהמשקל כבר ביציאה מחדר הלידה. יחד עם זאת, החזרה למשקל לפני הלידה יכולה להיות מאתגרת יותר ולפעמים זו לא צריכה להיות המטרה. עלינו לזכור תמיד שהמטרה צריכה להיות קודם כל בריאות ולאחר מכן נראות. כלומר, יש לשאוף להגיע למשקל תקין וחשוב מכך, להרכב גוף בריא. "המשקל הנכון" הוא המשקל בו אנחנו מרגישים בנוח ולאו דווקא המשקל שנקבע על פי נוסחה כזאת או אחרת.

בנוסף, יש לקחת בחשבון שלאורך זמן ועם התקדמות במספר הלידות הגוף מתבגר ומשתנה, בנוסף יש פחות זמן להקדיש לפעילות גופנית ותזונה נכונה.

ירידה במשקל לאחר לידה

אז בכל זאת, איך מתחילים?

ראשית יש לקחת בחשבון את משך הזמן שעבר מאז הלידה והאם האישה מניקה שכן יש צורך במתן כמות קלוריות גדולה יותר בזמן ההנקה.

הדבר הנוסף הוא להתאים תכנית תזונה נאותה ומסודרת אשר תתמוך באישה ותספק לה מצד אחד את כל אבות המזון, הוויטמינים והמינרלים שהיא זקוקה להם ומצד שני ליצור גרעון קלורי מתון אשר יוביל לירידה במשקל.

הצלע הנוספת ולא פחות חשובה היא חזרה לביצוע של פעילות גופנית גם מבחינת סבולת וגם מבחינת אימוני התנגדות אשר יובילו לשמירה על בריאות האישה, וכן יסייעו לאיכות ירידה טובה יותר מבחינת הרכב הגוף.

כפי שכתבתי לעיל, חוסר זמן זאת סיבה מרכזית לא לבצע פעילות גופנית, אבל חשוב לשים זאת בסדר העדיפויות שלנו, כמו שלא נוותר על ללכת לעבודה, לעשות קניות וניהול משק הבית, כך חשוב גם שלא נוותר על הפעילות הגופנית. מומלץ מאוד למצוא את הזמן המתאים ולהקדיש זמן לבריאות.

כיצד ניתן לשלב פעילות גופנית עם תינוק קטן? ניתן לעשות הליכה  עם העגלה. בנוסף יש לא מעט מסגרות שמאפשרות ביצוע פעילות גופנית עם התינוק או עם שירותי בייביסיטר.

אחת הטעיות הנפוצות שנשים לאחר לידה מבצעות  היא דיאטה חדה ודרסטית על מנת להפחית מהר במשקל, אך כאמור הדבר לא יעמוד במבחן התוצאה לטווח הרחוק שכן השאלה הכי חשובה כאשר בוחרים דיאטה היא האם אנו יכולים לחיות איתה לאורך זמן. בנוסף לכך דיאטות קיצוניות ולא מגוונות יכולות גם לגרום לחסרים תזונתיים. מומלץ לאכול מגוון מזונות על מנת לקבל את אבני הבניין שאנו זקוקים לתפעול במהלך היום יום מהתזונה. התקופה שלאחר הלידה היא תקופה מעייפת מאוד וחסך תזונתי יכול להקשות מאוד על תפעול במהלך היום וחזרה לשגרה.

יש לבצע גם שינוי תפיסתי בדימוי הגוף ובמטרות שכן נשים רבות זוכרות את עצמן בגיל צעיר יותר, במשקל ומראה מסוים, אך חשוב להבין שדברים השתנו, משך הזמן אותו ניתן להקדיש לגוף מבחינת אכילה מאוזנת ופעילות גופנית התקצר. לכן יש להקפיד על שגרת חיים בריאה ומאוזנת ולהמשיך לבצע מצד אחת פעילות גופנית לצד תזונה מאוזנת אך מצד שני ואולי חשוב מכך לקבל את עצמך, את השינויים שעברת, הגוף משתנה זה נכון, אבל לנסות לחזור אחורה למה שהיה אינה הסתכלות נכונה. יש להסתכל קדימה, לחיות עם השינויים שאנחנו עוברים, הן מבחינה פיזית והן מבחינת אורח החיים ולהתאים את התזונה והפעילות הגופנית למי שאתן היום, לאו דווקא למי שהייתן בעבר.

לסיכום, לכן דאגי להכניס את עצמך למסגרת תומכת של תזונה משולבת עם פעילות גופנית ולצד הכרה וקבלה של הגוף ותהני מהמשפחה שהתרחבה לצד שמירה על הבריאות. חשבי שכעת את שומרת על הבריאות לא רק בשביל עצמך, אלא גם כדי לבלות בקלות, הנאה ולאורח זמן על משפחתך.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים נוספים:

סיפור ההצלחה של אוהד

סיפור ההצלחה של אוהד עוד תהליך של שיפור הרכב הגוף והפעם של אוהד בן עמי שהפחית משמעותית במסת השומן ובשומן הבטני וכל זאת ע"י תזונה

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של ע'

סיפור ההצלחה של ע' שינוי משמעותי בהרכב הגוף שעשה ע' המטופל אצלנו כאשר לצד הפחתה משמעותית במסת השומן והשומן הבטני שיפר בנוסף את מסת השריר

קרא עוד »

מחקרים שנעשו על הקשר שבין צריכת בטא-אלנין וביצועים כתלות בעצימות ומשך האימון מצאו קשר חיובי בפעילויות שנמשכות בין 30 שניות ל10 דקות.

מחקרים שנעשו על הקשר שבין צריכת בטא-אלנין וביצועים כתלות בעצימות ומשך האימון מצאו קשר חיובי בפעילויות שנמשכות בין 30 שניות ל10 דקות. השאלה שנותרת פתוחה

קרא עוד »

אחד השאלות הבוערות ביותר בפגישות עם מטופלים היא "למה?" – "למה נתקעתי?", "למה לא ירדתי?", "למה מה שאנחנו עושים כבר לא עובד?"

אחד השאלות הבוערות ביותר בפגישות עם מטופלים היא "למה?" – "למה נתקעתי?", "למה לא ירדתי?", "למה מה שאנחנו עושים כבר לא עובד?" להלן מספר סיבות

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של ערן להב

סיפור ההצלחה של ערן להב "בשנת 2019 התחלתי לעשות שינוי בהרגלי התזונה שלי. התזונאי מספר אחד Elad Shavit בנה לי תפריט. בשנת 2021 קצת זייפתי

קרא עוד »
סגירת תפריט