טיפול באכילה רגשית

טיפול באכילה רגשית

סביר להניח שיצא לכם לראות סרטי דרמה בהם ישנה סצנה שבה אחת הדמויות יושבת על הספה שבביתה, צופה בטלוויזיה כשלגופה פיג'מה ובידיה חטיפים פתוחים או קופסת גלידה ענקית. ברוב המקרים אותה דמות חשה עצב כבד ומתנחמת באכילה. 

הסצנה הזו לקוחה מחיינו ואנשים רבים מוצאים נחמה באכילה ברגעים קשים, כאשר ברוב המקרים לא מדובר על סלט ירקות עם גבינה לבנה של 5%, אלא על מאכלים שמכילים הרבה פחמימות וסוכר. התנהגות זו, שהיא בעצם בריחה לאכילה לא מבוקרת, היא אכילה רגשית,.

אכילה רגשית הינה למעשה אכילה שאינה למטרת הרגעת פיזיולוגי אלא הרגעה של רעב רגשי. 

אכילה זו גורמת לנו לרגיעה לטווח הקצר אך  בטווח הארוך תוביל אותנו לדיכאון, עצבות, רגשות אשמה, בעיות בריאותיות ורגשיות

חשוב לציין שאכילה רגשית לא מלווה אותנו רק ברגעי עצב, אנחנו אוכלים גם כאשר אנחנו משועממים ועייפים. בנוסף, גם את הרגעים המאושרים בחיינו כמו ימי הולדת, חתונות, חגים וכדומה אנחנו אוהבים לציין בליווי מאכלים אהובים.

לא תמיד האדם שסובל מהאכילה הרגשית מזהה שהוא אכן סובל מהבעיה, כך שהדבר הראשון שיש לעשות כדי לטפל בבעיה הוא לזהות שהיא קיימת. לאחר מכן, יהיה ניתן להתחיל לטפל בבעיה ולהתחיל לאכול בצורה נכונה, מבוקרת ומאוזנת.

איך יודעים שיש בעיה? כיצד ניתן לדעת שבאמת מדובר על אכילה רגשית?

העניין הוא שהרבה אנשים, למעשה כמעט כולם אוכלים לפעמים מתוך מניעים רגשיים , לכן, לא תמיד קל להצביע על כך שישנה באמת בעיה, שכן מעידות קטנות אינן זהות לדפוס התנהגות קבוע.

 כדי לדעת האם האדם סובל מאכילה רגשית, עליו לבחון את עצמו על ידי שאילת שאלות שונות ומתן תשובות כנות. חשוב להבין  בין היתר האם האוכל מהווה כלי להימנעות מריבים, האם האכילה מתבצעת כשהאדם נמצא לבד או בחברה, האם ניתן או לא ניתן לשלוט בכמויות של המזון, האם כל נושא האכילה מעורר תחושת תסכול, האם ישנם מצבים בהם האכילה מתבצעת ללא תשומת לב לכך, האם ישנו עיסוק אובססיבי באכילה והאם האוכל מהווה מעין פיצוי לאחר יום קשה. התשובות לשאלות הללו ולאחרות יכולות לסייע לאדם להבין האם הוא אכן סובל מאכילה רגשית. על מנת לאבחן ולטפל באכילה רגשית רצוי מאוד לפנות לבעל מקצוע שמתמחה בתחום כדי לקבל ממנו חוות דעת מקצועית.

ההשלכות הנפשיות והפיזיות של אכילה רגשית

ברוב המקרים מעוררת אכילה רגשית תחושות קשות, ביניהן: אשמה, כעס, תסכול, חוסר שליטה, תחושת בדידות ותחושת ריקנות. באמצעות טיפול מתאים ניתן לדעת כיצד למתן, לשלוט באכילה הנובעת ממניעים רגשיים ולהגיע לשורש הגורמים שמובילים אותנו לאכול במצבים רגשיים. 

אכילה רגשית עלולה לפגוע במצב הבריאותי של האדם ועלולה להוביל ללחץ דם גבוה, סוכרת ובעיות אחרות. האכילה הופכת לתחושה של התמכרות, וקשה לסובלים להבחין בין הרגשות שהם חשים ובין הצורך הפיזי לאכול.

במידה שאתם סובלים מאכילה רגשית או חושדים בכך שאתם סובלים מאכילה רגשית, אתם מוזמנים לפנות אלינו – אל מרכז אלעד שביט, מרכז לתזונה, כושר ורגש ולקבל ייעוץ מקצועי ממומחים בתחום אכילה רגשית.

הצוות המקצועי שלנו יסייע לכם להבין מהן הסיבות שגורמות לאכילה הרגשית שלכם וכיצד ניתן לטפל בבעיה על ידי ביצוע שינויים שייטיבו אתכם.

אתם מוזמנים לפנות אלינו ולקבל ייעוץ מקצועי ואמין.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים נוספים:

סיפור ההצלחה של אוהד

סיפור ההצלחה של אוהד עוד תהליך של שיפור הרכב הגוף והפעם של אוהד בן עמי שהפחית משמעותית במסת השומן ובשומן הבטני וכל זאת ע"י תזונה

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של ע'

סיפור ההצלחה של ע' שינוי משמעותי בהרכב הגוף שעשה ע' המטופל אצלנו כאשר לצד הפחתה משמעותית במסת השומן והשומן הבטני שיפר בנוסף את מסת השריר

קרא עוד »

מחקרים שנעשו על הקשר שבין צריכת בטא-אלנין וביצועים כתלות בעצימות ומשך האימון מצאו קשר חיובי בפעילויות שנמשכות בין 30 שניות ל10 דקות.

מחקרים שנעשו על הקשר שבין צריכת בטא-אלנין וביצועים כתלות בעצימות ומשך האימון מצאו קשר חיובי בפעילויות שנמשכות בין 30 שניות ל10 דקות. השאלה שנותרת פתוחה

קרא עוד »

אחד השאלות הבוערות ביותר בפגישות עם מטופלים היא "למה?" – "למה נתקעתי?", "למה לא ירדתי?", "למה מה שאנחנו עושים כבר לא עובד?"

אחד השאלות הבוערות ביותר בפגישות עם מטופלים היא "למה?" – "למה נתקעתי?", "למה לא ירדתי?", "למה מה שאנחנו עושים כבר לא עובד?" להלן מספר סיבות

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של ערן להב

סיפור ההצלחה של ערן להב "בשנת 2019 התחלתי לעשות שינוי בהרגלי התזונה שלי. התזונאי מספר אחד Elad Shavit בנה לי תפריט. בשנת 2021 קצת זייפתי

קרא עוד »
סגירת תפריט