תזונה ושחלות פוליצסטיות

תזונה ושחלות פוליצסטיות
תופעה זו הינה נפוצה מאוד בקרב נשים עקב עודף בהורמוני מין זכריים, כאשר עלולה להיות פגיעה במערכת הרבייה, מחלות לב וכן השלכות מבחינה פסיכולוגית והפרעות מטבוליות.
נשים בעלות התסמונת הזו עלולות לסבול מתנגודת לאינסולין ובמקרים רבים גם ממשקל עודף דבר העלול לגרום ליתר לחץ דם, חוסר איזון ברמות השומנים בדם, הפרעות הקשורות למשקל עודף והשמנה.
הטיפול התזונתי לצד שיפור בהרכב הגוף יכולים לשפר את הרגישות לאינסולין ולהשפיע על תסמונת השחלות הפוליצסטיות
תוכנית תזונתית לטיפול ביתר לחץ דם הכוללת ירקות, פירות, דגנים מלאים וקטניות , וכן מזונות הדלים בשומן כולסטרול ונתרן. יכולה לסייע להפחתת התנגודת לאינסולין, היקף הבטן בקו הטבור, משקל הגוף, רמות השומנים בדם ורמות ה LDL.
בנוסף נמצא שנשים שצרכו את עיקר הקלוריות שלהן בשעות הבוקר לעומת שעות הערב השיגו הפחתה גדולה יותר ברמות הסוכר והאינסולין, הפחתה ברמות הטסטוסטרון ועליה ברמות ה SHBG
(חלבון המשמש כנשא של הורמוני המין בעיקר טסטסטורון ואסטרדיול ומשמש לזיהוי רמות הטסטסטורון החופשי בדם.) כך חל שיפור בתפקוד השחלות.
בנוסף נמצא שדיאטות עשירות בחלבון סייעו להפחת תחושת דיכאון ושיפור הערכה העצמית.
נמצא ששילוב סויה בתזונה יכולה לסייעה לשפר את רמות הסוכר בצם, כמות הטסטסטורון הכללית, תנגודת לאינסולין ורמות השומנים בדם.
ויטמין D
אמנם יש צורך במחקרים נוספים אך מחקרים שבחנו מתן תיסוף של ויטמין D מצאו שמתן תוסף של ויטמין D במינון של 4000 יחב"ל למשך 3 חודשים הביאו לירידה ברמות הטסטוסטרון, הפחתה של מדדי דלקת, עלייה בכמות האנטיאוקסדנטים ועלייה ברמות הSHBG , וזאת ביחס לקבוצה שצרכה 1000 יחב"ל של הויטמין או פלסבו.
בנוסף נמצא השפעה חיובית על רמות האינסולין, רמות השומנים בדם ולחץ הדם כשר ניתן תוסף של ויטמין D
שינוי ושיפור התזונה בהחלט יכולים לסייע להתמודד עם תסמונת זו
Afrin, Sadia, et al. "Diet and Nutrition in Gynecological Disorders: A Focus on Clinical Studies." Nutrients 13.6 (2021): 1747.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים נוספים:

הרגלי בריאות וקורונה

הרגלי בריאות וקורונה ישנם גורמים רבים אשר חשיפה או אי חשיפה אליהם עלולה לשפר את מערכות החיסון שלנו או אף להחלישה גם אם התחסנו. הרגלי

קרא עוד »
סגירת תפריט