סוגי ניתוחים בריאטרים הנפוצים בישראל

סוגי הניתוחים הבריאטרים הנפוצים ביותר בישראל:

לאחר שנמצאתם מתאימים לניתוח בריאטרי והחלטתם ללכת עד הסוף עם התהליך, יש לבחור את הניתוח המתאים ביותר עבורכם.
אתחיל מהסוף ואדגיש- כל סוג של ניתוח יכול להביא לתוצאות מדהימות, וכל סוג של ניתוח יכול להיכשל והמנותח יעלה במשקלו.
במי זה תלוי? אך ורק בכם. אם תקפידו לאחר הניתוח על מעקב מסודר אצל הדיאטנית והמנתח, שינויים באורח החיים ושמירה על ההנחיות הניתנות לאחר הניתוח- אתם תצליחו.
אנשים שמאבדים את הדרך אחרי הניתוח, אינם מגיעים למעקבים ואינם מפנימים את השינויים הנדרשים- יעלו במשקלם, ללא קשר לניתוח אותו הם בחרו.
ועכשיו נתחיל-

הניתוחים הפופולאריים בישראל שונים אחד מהשני בנפח המזון הניתן לאכילה ובתת הספיגה שהם גורמים.
הם מבוצעים בצורה הלפרוסקופית (ללא פתיחת בטן) אלא אם ידוע מראש וסוכם עם המנתח אחרת.

ניתוח שרוול קיבה
כיום זהו הניתוח הנפוץ ביותר בעולם וגם בישראל. שרוול קיבה מבוסס על צמצום נפח האכילה (ניתוח רסטרקטיבי) ובמהלכו נחתכת הקיבה לגודל של 60-120 סמ"ק ונראית כמו "שרוול" של חולצה.
בניתוח זה אין שינויים באורך או צורה המעי.
לאחר הניתוח כמות האכילה תפחת משמעותית, במיוחד בחודשים הראשונים לאחריו. לאחר מכן נפח האוכל עולה מעט, אך לרוב נשאר קטן לעומת נפח האכילה לפני הניתוח.
כמו כן, שינויים הורמונליים שמתרחשים בעקבות הניתוח מובילים לירידה בתיאבון.
הגורמים הנ"ל מובילים לכך שצפויה ירידה במשקל בממוצע של כ-60%-70% מהמשקל הﬠודף ﬠד שנה מהניתוח.
יתרונות הניתוח:
שימור איכות החיים והאכילה בטווח הרחוק, ללא שינויים מהותיים במערכת עיכול עצמה, ירידה בהורמון הרעב גרלין,
שיפור/רמיסיה בסכרת סוג 2- יש מחקרים שאומרים כי השיפור במדדים אינם אפילו תלויים בירידה במשקל.
חסרונות:
ניתוח בלתי הפיך, פוטנציאל לחוסר בויטמינים לטווח ארוך- מה שמחייב את המטופל לנטילת ויטמינים ומינרלים לכל החיים, סיבולת מצוינת לאוכל עתיר קלוריות רך או נוזלי.
וכמו כן- כמו כל ניתוח יתכנו סיבוכים כמו- דליפות, דימומים, בחילות, הקאות, קושי באכילת מזונות שונים.

ניתוח מיני מעקף קיבה:
ניתוח מיני מעקף קיבה, או בשמו הרישמי- מעקף קיבה בהשקה אחת- תפס פופולאריות רבה בשנים האחרונות בישראל, למרות שהוא מבוצע בעולם כבר שנים רבות.
חשוב לציין כי למרות שמו, הניתוח אינו "מיני" בכלל, אלא ניתוח בריאטרי מלא ככל הניתוחים האחרים.
בניתוח זה הקיבה נחתכת לפאוץ' בנפח 60-70 סמ"ק העוקף את הפילורוס- השסתום התחתון של הקיבה. לאחר מכן עוקפים כ-1.5-2 מעי דק, ומחברים לקיבה בהשקה אחת ולכן תת הספיגה בניתוח זה גדולה.
מה זה אומר? מחויבות של המנותח לנטילת ויטמינים ומינרלים בכמות גדולה יותר.
הצפי הוא כי הניתוח יביא לירידה משמעותית של כ-70-80% מעודף המשקל, בנוסף גם פה ישנם שינויים הורמונלים הגורמים לירידה בתחושת הרעב ושיפור רמות הסוכר בדם.
הניתוח מתאים יותר לאנשים הסובלים מתסמונת מטאבולית, הכולל סכרת לא מאוזנת. יש לשים לב כי הניתוח אינו מומלץ לסובלים מאנמיה כרונית על רקע של חוסר בברזל או לסובלים מחוסר בסידן. כמו כן אינו מומלץ לסובלים מצרבות קשות וכרוניות.
יתרונות הניתוח:
ניתוח עצמו קל יותר טכנית לעומת מעקף הקיבה roux n y שאפרט עליו בהמשך.
כמו כן, מאחר ונפח הקיבה קטן ומעקף המעי גדול, ניתוח זה מביא לירידה משמעותית במשקל ולשיפור ואף רמיסיה של מחלות הרקע הנילוות להשמנה.
חסרונות:
עלול לגרום בתקופה הראשונה לאחר הניתוח ליציאות שלשוליות מרובות, לצרבות ורפלוקס של מרה, כמו כן לחסרים תזונתיים באם לא מקפידים את נטילת ויטמינים ומינרלים כמומלץ.
עלולים להתפתח סיבוכים כמו חסימות קיבה ומעי, כיבים בהשקה, דימומים או דליפות.

ניתוח מעקף קיבה ROUX EN Y:
הניתוח הותיק ביותר מבין הניתוחים.
במהלך הניתוח יוצרים פאוץ' קיבה קטן בגודל 15-40 סמ"ק, ואותו מחברים למעי דק לאחר מעקף של הקיבה הנותרת כולל שסתום הפילורוס, התריסריון ותחילת המעי הדק- ב2 השקות.
שינויים אלו בקיבה ובמעיים מביאים לצמצום נפח האכילה, שינויים הורמונליים הגורמים לירידה בתחושת הרעב ולשיפור רמות הסוכר בדם וכמו כן לתת ספיגה מסוימת.
הירידה הצפויה במשקל עומדת בממוצע של כ-70%-60% מהמשקל הﬠודף ﬠד שנה מהניתוח (בדומה לניתוח שרוול)
הניתוח מתאים יותר לבעלי תסמונת מטאבולית קשה, שכוללת בין היתר סכרת לא מאוזנת, אנשים הסובלים מריפלוקס ומנותחים שנכשלו בניתוחים קודמים, כמו למשל שרוול קיבה או טבעת.
יתרונות הניתוח:
שיפור עד רמיסיה במחלות הרקע הנילוות להשמנה, ניתוח ותיק המשלב מנגנונים שונים התורמים לירידה במשקל.
חסרונות הניתוח:
ניתוח הכולל 2 השקות- קיבה-מעי ומעי-מעי, דבר המעלה את שכיחות הסיבוכים האפשריים לאחר ניתוח, ביניהם- דליפות, דימום, היצרות או חסימות.
כמו כן גורם לתת ספיגה ולכן יש ליטול ויטמינים ומינרלים בקפדנות לפי ההמלצות.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים נוספים:

סיפור ההצלחה של אוהד

סיפור ההצלחה של אוהד עוד תהליך של שיפור הרכב הגוף והפעם של אוהד בן עמי שהפחית משמעותית במסת השומן ובשומן הבטני וכל זאת ע"י תזונה

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של ע'

סיפור ההצלחה של ע' שינוי משמעותי בהרכב הגוף שעשה ע' המטופל אצלנו כאשר לצד הפחתה משמעותית במסת השומן והשומן הבטני שיפר בנוסף את מסת השריר

קרא עוד »

מחקרים שנעשו על הקשר שבין צריכת בטא-אלנין וביצועים כתלות בעצימות ומשך האימון מצאו קשר חיובי בפעילויות שנמשכות בין 30 שניות ל10 דקות.

מחקרים שנעשו על הקשר שבין צריכת בטא-אלנין וביצועים כתלות בעצימות ומשך האימון מצאו קשר חיובי בפעילויות שנמשכות בין 30 שניות ל10 דקות. השאלה שנותרת פתוחה

קרא עוד »

אחד השאלות הבוערות ביותר בפגישות עם מטופלים היא "למה?" – "למה נתקעתי?", "למה לא ירדתי?", "למה מה שאנחנו עושים כבר לא עובד?"

אחד השאלות הבוערות ביותר בפגישות עם מטופלים היא "למה?" – "למה נתקעתי?", "למה לא ירדתי?", "למה מה שאנחנו עושים כבר לא עובד?" להלן מספר סיבות

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של ערן להב

סיפור ההצלחה של ערן להב "בשנת 2019 התחלתי לעשות שינוי בהרגלי התזונה שלי. התזונאי מספר אחד Elad Shavit בנה לי תפריט. בשנת 2021 קצת זייפתי

קרא עוד »
סגירת תפריט