מחסור בברזל בקרב ספורטאיות

ברזל הינו מינראל חיוני במסלול הפקת האנרגיה ומרכיב חשוב בהמוגלובין והמיוגלובין (מצוי בשרירים).

נשים אתלטיות העוסקות בפעילות גופנית נמצאות בסיכון מוגבר לחסר בברזל עם או ללא אנמיה.

הסיבות למחסור הינן:

  1. מחזור חודשי התורם לאובדן הברזל
  2. תזונה דלה בברזל
  3. זיעה

מחסור בברזל מתפתח בשלושה שלבים עיקריים:

  1. מאגרי הברזל בכבד ומח העצמות מתרוקנים וכתוצאה מכך נראה ירידה ברמות הפרטין (מצב תקין בנשים 15-200 מיקרוגרם / ליטר)
  2. עלייה ברמות חלבון הטרנספרין שתקפידו להוביל ברזל מהמאגרים שלנו לתאים.

שני השלבים הראשונים הם שלבים הקרויים פרה אנמיה

  1. ייצור ההמוגלובין פוחת דבר הגורם לאנמיה

לרב הטיפול במחסור בברזל כולל שימוש:

  • תוספים
  • זריקות
  • תזונה העשירה בברזל.

תוספי ברזל או זריקות בהחלט יכולים לשפר את רמות הברזל אך יש לקחת בחשבון תופעות לוואי כגון אי נוחות במערכת העיכול, בחילות, עצירות או לעיתים צריכת יתר של ברזל מעבר למה שהגוף צריך עקב שימוש לא מבוקר.

תזונה עשירה בברזל היא חלק עיקרי  והדרך המומלצת ביותר לטפל במחסור בברזל  על מנת לשמור על רמות ברזל תקינות בגוף.

ברזל מהחי לעומת ברזל מהצומח

ברזל מהחי אינו דורש חלבוני קשירה לצורך ספיגתו ולכן יעילות הספיגה שלו גבוהה אך מנגד יש לציין שלרב חלבון מהחי מהווה רק 10% מהתזונה העשירה בברזל לעומת ברזל מהצומח המהווה כ 50%  מהצריכה. החיסרון בברזל מהצומח הוא יכולת הספיגה שלו, כדי להתמודד עם חיסרון זה יש לצרוך את המזון ביחד עם מקדמי ספיגה כדוגמת ויטמין סי (פירות הדר, מיץ תפוזים וכדומה) קראטין (בשר ודגים). רצוי להימנע מצריכת ברזל ביחד עם חומרים מעכבי ספיגה כמו סידן.

המלצות:

סיבות למחוסר בברזל בנשים אתלטיות יכולות לנבוע עקב צריכה לא מספקת של ברזל בתזונה או עקב פעילות גופנית עצימה בקרב נשים בעיקר בתקופת ההסתגלות לאימונים או כאשר המתאמנת פחות מיומנת.

תזונה עשירה בברזל (מהחי והצומח) תורמת לרמות הברזל בגוף, כמו ניתן לשפר צריכת מזונות מהצומח העשירים בברזל יחד עם פירות וירקות העשירים בוויטמיןC  המסייעים לספיגת הברזל. הפרעה ועיכוב  בספיגת הברזל נעשית ע"י טטינים המצויים בתה, בקפה, סידן וחלב.

הנחיות לשיפור צריכת הברזל:

שלבו קטניות יחד עם ירקות או פירות העשירים בויטמין C.

ירקות כמו פטרוזיליה, קולורבי וכרוב ירוק הם מקור לברזל אך שימו לב שתרד ועלים ירוקים נוספים עשירים בחומצה אוקסלית המעכבת את צריכת הברזל.

מזון נוסף מהצומח עשיר בברזל:

פירות: שזיפים, משמשים, אפרסקים, תאנים וצימוקים.

פיצוחים טבעיים: גרעיני דלעת, גרעיני חמנייה, קשיו, שקדים, צנוברים, אגוזי מלך וכדומה הם מקור נוסף לברזל.

ממרחים: טחינה גולמית הינה מקור טוב לברזל.

דגנים: ניתן לקבל ברזל גם מדגני בוקר, כוסמת או חיטה מלאה אך יש לשים לב לחומצה פיטית הפוגעת בספיגת הברזל

המקור העשיר והיעיל ביותר לברזל (הנספג בצורה הטובה ביותר) הוא בשר ובייחוד איברים פנימיים כמו לבבות, טחול וכבד. עוף אינו עשיר בברזל.

סרדינים גם הם עשירים בברזל.

 

לבריאות

מתוך:

 

Alaunyte, Ieva, Valentina Stojceska, and Andrew Plunkett. "Iron and the female athlete: a review of dietary treatment methods for improving iron status and exercise performance." Journal of the International Society of Sports Nutrition 12.1 (2015): 1.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים נוספים:

סיפור ההצלחה של אוהד

סיפור ההצלחה של אוהד עוד תהליך של שיפור הרכב הגוף והפעם של אוהד בן עמי שהפחית משמעותית במסת השומן ובשומן הבטני וכל זאת ע"י תזונה

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של ע'

סיפור ההצלחה של ע' שינוי משמעותי בהרכב הגוף שעשה ע' המטופל אצלנו כאשר לצד הפחתה משמעותית במסת השומן והשומן הבטני שיפר בנוסף את מסת השריר

קרא עוד »

מחקרים שנעשו על הקשר שבין צריכת בטא-אלנין וביצועים כתלות בעצימות ומשך האימון מצאו קשר חיובי בפעילויות שנמשכות בין 30 שניות ל10 דקות.

מחקרים שנעשו על הקשר שבין צריכת בטא-אלנין וביצועים כתלות בעצימות ומשך האימון מצאו קשר חיובי בפעילויות שנמשכות בין 30 שניות ל10 דקות. השאלה שנותרת פתוחה

קרא עוד »

אחד השאלות הבוערות ביותר בפגישות עם מטופלים היא "למה?" – "למה נתקעתי?", "למה לא ירדתי?", "למה מה שאנחנו עושים כבר לא עובד?"

אחד השאלות הבוערות ביותר בפגישות עם מטופלים היא "למה?" – "למה נתקעתי?", "למה לא ירדתי?", "למה מה שאנחנו עושים כבר לא עובד?" להלן מספר סיבות

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של ערן להב

סיפור ההצלחה של ערן להב "בשנת 2019 התחלתי לעשות שינוי בהרגלי התזונה שלי. התזונאי מספר אחד Elad Shavit בנה לי תפריט. בשנת 2021 קצת זייפתי

קרא עוד »
סגירת תפריט