התאמת תוספים לסוג הפעילות

התאמת תוספים לסוג הפעילות הגופנית

כאשר בוחרים להשתמש בתוסף לשיפור ביצועים עבור פעילות גופנית צריך לבחון מספר דברים. ראשית יש לוודא כי התוסף אכן הוכח כמשפר ביצוע. בנוסף, יש לבחון האם התוסף מתאים לאופי הפעילות הגופנית שאנו מבצעים.
לדוגמא, תוסף מיץ הסלק.

מיץ הסלק מהווה מקור ל nitric oxide דבר המסייע להרחבת כלי הדם וזרימת הדם לשרירים.
מיץ סלק ידוע כתוסף שמסייע לשיפור ביצועים בתחומי הסיבולת. האם הוא מסייע גם לשחקני כדורסל? משחק הכדורסל מאופיין באינטנסיביות גבוה, יכולות של כח מתפרץ , שינוי מהירות ויכולת לבצע מאמצים חוזרים ונשנים בזמן קצר. תוספים מוכרים שנעשה בהם שימוש בענף זה הם הקראטין, קפאין ובטה אלנין.
בנוגע לתוסף מיץ סלק בהקשר של כדורסל יש מחלוקת, על אף תרומתו לענפים אירובים קלאסיים.

במחקר הבדק נערים בגלאי 15-16 אשר קיבלו בימים נפרדים 140 מ"ל של מיץ סלק או פלסבו 3 שעות לפני אימון/משחק.
תוצאות המחקר הראו שלתוסף מיץ סלק לא היתה השפעה על פרמטרים כגון קפיצה לגובה, זריזות, ספרינטים וכח אחיזה במכשיר דינממומטר.
לסיכום תוסף מיץ סלק בהחלט מסייע לשפר ביצוע גופני בתחום האירובי אך ככל הנראה עדיין לא בענף כמו כדורסל.

חשוב לציין כי במחקר לקחו חלק רק 10 בני נוער. מכך קשה להכליל את תוצאות המחקר. בנוסף לא נבדקה השפעת התוסף בקרב ספורטאי עילית או קבוצת בוגרים.
למרות המגבלות המסקנה שחשובה עבורי היא שכאשר אתם בוחרים תוסף אל תסתמכו על שמועות או המלצות לא מבוססות. בדקו האם התוסף מוכח כיעיל, ויתרה מכך, האם הוא יעיל לפעילות שאתם מבצעים.
בנוסף זכרו גם אם התוסף משפר ביצוע יש לשקול האם הוא הכרחי ונחוץ שכן כיום הגישה היא קודם כל להתבסס על האוכל (והדבר נכון עוד יותר עבור ילדים ובני נוער) ורק אם קיים צורך אמיתי להשתמש בתוסף.

López-Samanes, Álvaro, et al. "Does Acute Beetroot Juice Supplementation Improve Neuromuscular Performance and Match Activity in Young Basketball Players? A Randomized, Placebo-Controlled Study." Nutrients 12.1 (2020): 188

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים נוספים:

סיפור ההצלחה של נויה

כל הכבוד לנויה על שיפור משמעותי בהרכב הגוף תוך שמירה על התנהלות בריאה ונכונה הכוללת שגרה של פעילות גופנית עם המאמן בר איבגי ותזונה מותאמת

קרא עוד »

תזונה קטוגנית ואימוני כוח

תזונה קטוגנית ואימוני כח תזונה קטוגנית ואימוני כח. תזונה קטגונית צוברת יותר ויותר תשומת לב בשנים האחרונות הן בקרב הקהל הרחב והן בקרב ספורטאים. תזונה

קרא עוד »

זמינות אנרגטית בקרב מתעמלות

זמינות אנרגטית בקרב מתעמלות את המונח זמינות אנרגטית חשוב להכיר לכל העוסקים בענפי הספורט. זמינות אנרגטית מבטאת את כמות האנרגיה שאנחנו צורכים פחות כמות הקלוריות

קרא עוד »
סגירת תפריט