האם יש צורך בניטלת תוסף אומגה 3 לצורך שיפור הביצוע הגופני?

האם יש צורך בניטלת תוסף אומגה 3 לצורך שיפור הביצוע הגופני?
תחום התוספים תוסף תאוצה בשנים האחרונות ורבים ממהרים לצרוך תוספים על מנת לשפר ביצועים גופניים, לדחות תחושת עייפות, להשיג היפרטרופיה או לדחות זמן התאוששות וקצר את משכה.
אחד התוספים הנפוצים יותר לשימוש הוא אומגה 3
אומגה 3 ( N-3 PUFA) הינה חומצת שומן רב בלתי רוויה, נגזרת של חומצת השומן החיוניות חומצה לינולאית (ALA). ניתן לקבל אומגה 3 כתוסף וממזון ע"י צריכת שמן דגים (סלמון למשל), סרטנים וכבד של דגים רזים העשירים בחומצות EPA ו DHA , אלו ניתן לקבל רק מהמזון שכן גוף האדם אינו יודע לייצר חומצות אלו לבדו.
מחקרים מצאו כי אומגה 3 מסייעת לשיפור תפקוד מערכת החיסון ובהפחתת תהליכי דלקת.
נשאלת השאלה, האם צריכה של אומגה 3 כתוסף יכולה לסייע בשיפור ביצועים גופניים?
ממצאי מספר מחקרים עולות המסקנות הבאות:
תרומת אומגה 3 לשרירי השלד:
במחקר שנערך בקרב ספורטאים אשר קיבלו תוסף של 4.5גרם/ יום של אומגה 3 לא נמצאה עליה בסנטזת החלבון בשריר (MPS). גם מחקרים נוספים לא יכלו להוכיח בצורה חד משמעית שנטילת התוסף יעילה עבור שריר השלד באימוני התנגדות.
מבחינת יכולת התאוששות מספר מחקרים מצאו כי נטילת התוסף סייעה בהפחתת תחושת כאב לאחר אימון אולם מחקרים נוספים סתרו ממצא זה.
בנוסף גם מחקרים שהראו שיפור בהפחתת מרקרים לנזק שרירי( CK , מיוגלובין וטרופונין), מדדי דלקת, סטרס חימצוני, טווח תנועה ואיבוד כוח לא הציגו תוצאות חד משמעתיות.

תרומת אומגה 3 לביצועים באימוני סיבולת
למרות שישנם מחקרים על השפעה קארדיווסקולרית חיובית בעקבות צריכת תוסף אומגה 3 במהלך הפעילות, לא ניתן לקבע שתוסף אומגה 3 יעיל למאמצי סבולת ממושכת והוא אינו תורם לשיפור ביצוע .
לדוגמא, מחקר שבדקת רוכבי אופניים הנטלו 6 גר' אומגה 3+ ויטמין E הראה שלא היה הבדל בצריכת החמצן המירבית, כח מירבי או שיפור בביצוע של הרכיבה עקב מתן אומגה 3.

תרומת אומגה 3 למערכת החיסונית.
מחקרים הראו שתוסף אומגה יכול לווסת ולשפר את התפקוד החיסוני דבר היכול להפחית למשל זיהום בדרכי הנשימה ( URTI) עקב פעילות גופנית עמיצה וממושכת אך גם במקרה זה התוצאות חלוקות, אם כי ישנן ראיות המעידות על הטבה בקרב חולי ברונכיטיס עקב נטילת תוסף אומגה 3.

לסיכום:
אין ספק שצריכת אומגה 3 ושילובה בתזונה הוא חשוב ונחוץ לבריאות האדם, אך למרות שרבים נוטלים תוספים מסוג אומגה 3, המחקרים בתחום הראו תוצאות סותרות ולכן אין הוכחה או המלצה נכון לשנת 2017 לצריכת אומגה 3 לצורך שיפור הביצוע הגופני בתחומי הכח, הסבולת, מערכת החיסון והפחתת הסטרס החימצוני.
מתך המאמר:
Da Boit, M., Hunter, A. M., & Gray, S. R. (2017). Fit with good fat? The role of n-3 polyunsaturated fatty acids on exercise performance. Metabolism, 66, 45-54.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים נוספים:

ירידה במשקל לאחר לידה

ירידה במשקל לאחר לידה

תקופת ההיריון, החל מהניסיון להיכנס להריון, זמן ההיריון ואחרי הלידה מכילה שינויים רבים עבור גוף האישה ומצריכה הכנות תזונתיות לכל אורכה. במאמר זה אתמקד בתקופה

קרא עוד »
מה לאכול לפני אימון?

מה לאכול לפני אימון?

נושא האכילה לפני\בזמן\לאחר האימון הינו נושא המעסיק מתאמנים מנוסים ומתחילים. ישנם מס' כללים פשוטים שיעזרו לנו לתכנן את האכילה בהתאם לפעילות הגופנית אותה אנו מבצעים.

קרא עוד »
חישוב חילוף חומרים

מחיר אימון אישי

אימוני כושר אישיים או אימונים בקבוצות קטנות תופסים  תאוצה בשנים האחרונות עקב עלייה במודעות לאורח חיים בריא הכולל פעילות גופנית ותזונה בריאה נשאלת השאלה כיצד

קרא עוד »
עודף משקל ואכילה בריאה

עודף משקל ואכילה בריאה

בעיית ההשמנה הינה בעיה כלל עולמית שהולכת וגדלה בשנים האחרונות. לכך יש סיבות רבות: התנהגות אכילה לא נכונה, קושי בדחיית סיפוקים, מזון דחוס קלורית, חוסר

קרא עוד »
תזונת ספורטאים

תזונת ספורטאים

המודעות לביצוע של פעילות גופנית ושמירה על אורח חיים בריא וספורטיבי במקביל לתזונה נאותה הולכת ותופסת תאוצה בשנים האחרונות. בהתאם לכך, מידע רב חלקו נכון

קרא עוד »
סגירת תפריט