האם יש צורך בניטלת תוסף אומגה 3 לצורך שיפור הביצוע הגופני?

האם יש צורך בניטלת תוסף אומגה 3 לצורך שיפור הביצוע הגופני?
תחום התוספים תוסף תאוצה בשנים האחרונות ורבים ממהרים לצרוך תוספים על מנת לשפר ביצועים גופניים, לדחות תחושת עייפות, להשיג היפרטרופיה או לדחות זמן התאוששות וקצר את משכה.
אחד התוספים הנפוצים יותר לשימוש הוא אומגה 3
אומגה 3 ( N-3 PUFA) הינה חומצת שומן רב בלתי רוויה, נגזרת של חומצת השומן החיוניות חומצה לינולאית (ALA). ניתן לקבל אומגה 3 כתוסף וממזון ע"י צריכת שמן דגים (סלמון למשל), סרטנים וכבד של דגים רזים העשירים בחומצות EPA ו DHA , אלו ניתן לקבל רק מהמזון שכן גוף האדם אינו יודע לייצר חומצות אלו לבדו.
מחקרים מצאו כי אומגה 3 מסייעת לשיפור תפקוד מערכת החיסון ובהפחתת תהליכי דלקת.
נשאלת השאלה, האם צריכה של אומגה 3 כתוסף יכולה לסייע בשיפור ביצועים גופניים?
ממצאי מספר מחקרים עולות המסקנות הבאות:
תרומת אומגה 3 לשרירי השלד:
במחקר שנערך בקרב ספורטאים אשר קיבלו תוסף של 4.5גרם/ יום של אומגה 3 לא נמצאה עליה בסנטזת החלבון בשריר (MPS). גם מחקרים נוספים לא יכלו להוכיח בצורה חד משמעית שנטילת התוסף יעילה עבור שריר השלד באימוני התנגדות.
מבחינת יכולת התאוששות מספר מחקרים מצאו כי נטילת התוסף סייעה בהפחתת תחושת כאב לאחר אימון אולם מחקרים נוספים סתרו ממצא זה.
בנוסף גם מחקרים שהראו שיפור בהפחתת מרקרים לנזק שרירי( CK , מיוגלובין וטרופונין), מדדי דלקת, סטרס חימצוני, טווח תנועה ואיבוד כוח לא הציגו תוצאות חד משמעתיות.

תרומת אומגה 3 לביצועים באימוני סיבולת
למרות שישנם מחקרים על השפעה קארדיווסקולרית חיובית בעקבות צריכת תוסף אומגה 3 במהלך הפעילות, לא ניתן לקבע שתוסף אומגה 3 יעיל למאמצי סבולת ממושכת והוא אינו תורם לשיפור ביצוע .
לדוגמא, מחקר שבדקת רוכבי אופניים הנטלו 6 גר' אומגה 3+ ויטמין E הראה שלא היה הבדל בצריכת החמצן המירבית, כח מירבי או שיפור בביצוע של הרכיבה עקב מתן אומגה 3.

תרומת אומגה 3 למערכת החיסונית.
מחקרים הראו שתוסף אומגה יכול לווסת ולשפר את התפקוד החיסוני דבר היכול להפחית למשל זיהום בדרכי הנשימה ( URTI) עקב פעילות גופנית עמיצה וממושכת אך גם במקרה זה התוצאות חלוקות, אם כי ישנן ראיות המעידות על הטבה בקרב חולי ברונכיטיס עקב נטילת תוסף אומגה 3.

לסיכום:
אין ספק שצריכת אומגה 3 ושילובה בתזונה הוא חשוב ונחוץ לבריאות האדם, אך למרות שרבים נוטלים תוספים מסוג אומגה 3, המחקרים בתחום הראו תוצאות סותרות ולכן אין הוכחה או המלצה נכון לשנת 2017 לצריכת אומגה 3 לצורך שיפור הביצוע הגופני בתחומי הכח, הסבולת, מערכת החיסון והפחתת הסטרס החימצוני.
מתך המאמר:
Da Boit, M., Hunter, A. M., & Gray, S. R. (2017). Fit with good fat? The role of n-3 polyunsaturated fatty acids on exercise performance. Metabolism, 66, 45-54.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים נוספים:

מאמן כושר בחיפה

אימון כושר אישי בחיפה

המודעות בנוגע לחשיבות הרבה של קיום אורח חיים בריא עלתה מאוד במהלך השנים האחרונות, ורבים הם האנשים שמנסים לשנות את ההרגלים הפחות חיוביים בהרגלים טובים

קרא עוד »

צום לסירוגין

צום לסירוגין יום הכיפורים מתקרב ואיתו הצום כאשר ישנם לא מעט אנשים שמנסים או ניסו להשתמש באסטרטגיה זו לצורך הפחתת משקל ושיפור מדדי בריאות. יש

קרא עוד »
מאמן כושר אישי בצפון

מאמן כושר אישי בצפון

הרבה אנשים רוצים להיכנס לכושר ולשפר את איכות חייהם, ואכן, ביצוע פעילות גופנית באופן סדיר הוא חלק בלתי נפרד משמירה על אורח חיים בריא.  יש

קרא עוד »
תזונה מותאמת אישית

תזונה מותאמת אישית

מכל עבר "משוגרות" אלינו המלצות בנושא תזונה ובין היתר דיאטות וטרנדים שונים בתחום האכילה. יום אחד אנו קוראים על דיאטות שאינן כוללות אכילת פחמימות, ביום

קרא עוד »
טיפול באכילה רגשית

טיפול באכילה רגשית

סביר להניח שיצא לכם לראות סרטי דרמה בהם ישנה סצנה שבה אחת הדמויות יושבת על הספה שבביתה, צופה בטלוויזיה כשלגופה פיג'מה ובידיה חטיפים פתוחים או

קרא עוד »
סגירת תפריט