האם ישנה השמנה בריאה

 

האם ישנה השמנה בריאה?

עפ"י ארגון הבריאות העולמי השמנה מוגדרת כ"הצטברות שומן המהווה סיכון בריאותי" לתחלואה למשל במחלות לב, סכרת וכמובן לעלייה בתמותה.
כאשר מדובר על תהליכים של השמנה או השמנה לא בריאה (MUO) המהווה סיכון בריאותי, היא נוצרת עקב צריכה אנרגטית עודפת, כושר גופני ירוד או העדר פעילות גופנית.
הדבר גורם לעלייה בנפח תאי השומן והצטברות שומן בטני ובסופו של דבר לעלייה במדדי דלקת ולעלייה בתחלואה כגון מחלות לב, כבד שומני, יתר לחץ דם וסכרת סוג 2
ההגדרה להשמנה היא BMI מעל 30 אך מה שמעלה את הסיכון הבריאותי הינם תסמינים של תסמונת מטבולית כגון אבנורמאליות ברמות הסוכר, השומנים בדם, HDL LDL ולחץ הדם.
אמנם להשמנה "בריאה" אין הגדרה ברורה פרט לעובדה שמי שעונה להגדרה הינו בעל BMI 30 אך המדדים המטבולים שלהם טובים יותר מאדם שסובל מהשמנה "לא בריאה".
דבר הבא לידי ביטוי ברמות סוכר נמוכות מ 100 מ"ג/ד"צ בצם, רמות שומנים בדם הנמוכות מ 150 מ"ג/ד"צ, לחץ דם מתחת ל 130/85 ממ"כ וכן רמות HDL גבוהות מ40 מ"ג/ד"צ בגברים ומעל 50 מ"ג/ד"צ באישה.
בנוסף אותם אנשים אינם זקוקים לטיפול תרופתי לסכרת, יתר שומנים בדם ויתר לחץ דם וכן אין להם ביטוי למחלות לב וכלי דם.

ניתן לראות באיור המצורף

שני אנשים בעלי BMI 31 מסווגים באופן שונה , כאשר אדם בעל "השמנה בריאה" הינו בעל כושר גופני טוב יותר (דבר המעיד על תרומת הפעילות הגופנית לסטטוס בריאותי חיובי גם כאשר המשקל גבוה), בעל פחות רקמת שומן בטני ובעל יותר רקמת שומן תת עורי באזור הירכיים (השמנת אגס).
אדם זה בעל רגישות טובה יותר לאינסולין ותפקוד תקין של רקמת השומן ללא פעילות דלקתית חריגה, ההפך הוא כלפי אדם בעל סיווג של "השמנה לא בריאה".

אך האם זה אומר שהשמנה המסווגת כבריאה היא בטוחה?

לא בהכרח משום שאמנם הסיכוי לתחלואה למחלות לב וסכרת נמוך ביחס לאנשים שסובלים מהשמנה "לא בריאה" אך עדיין הסיכון יותר גבוה ביחס לאנשים בריאים ורזים (בהנחה שמבצעים פעילות גופנית).
כפי שניתן לראות בגרף.
"השמנה בריאה" מבחינה מטבולית היא נושא חשוב לחקר עתידי בהיבט של השפעת ההשמנה על תחלואה אך מצד שני אין לראות בהשמנה מסוג זה דבר שאינו מצריך התערבות טיפולית בהתאמה אישית,
שכן נשאף להעביר אדם מהשמנה לפרופיל בריאותי טוב יותר ע"י שיפור התזונה והתנהגות האכילה, עידוד לביצוע פעילות גופנית ובקרה וניטור אחר בדיקות הדם וזאת לצורך השגת פרופיל בריאותי טוב יותר.

האם ישנה השמנה בריאה?

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים נוספים:

הרגלי בריאות וקורונה

הרגלי בריאות וקורונה ישנם גורמים רבים אשר חשיפה או אי חשיפה אליהם עלולה לשפר את מערכות החיסון שלנו או אף להחלישה גם אם התחסנו. הרגלי

קרא עוד »
סגירת תפריט