דיאטות קיצוניות מול דיאטות מתונות

על מנת לרדת במשקל יש להפחית בכמות המזון שאנו צורכים, דבר שנשמע אמנם פשוט אך מלווה גם בלא מעט קשיים בתהליך עבור אנשים.

מחקר הנערך בקרב 101 נשים בגלאי 45-65 לאחר תקופת המנופאוזה אשר סבלו מהשמנה וחולקו ל2 קבוצות:
1. דיאטה מתונה למשך שנה אשר הגבילה את כמות הקלוריות באופן מתון (25%-35% מסך כל הקלוריות).
2. דיאטה "קיצונית" למשך 4 חודשים (65-75% הפחתה מסך כל הקלוריות) אשר צרכו 800 קקל ביום באופן נוזלי ולאחר מכן המשיכו לעוד 8 חודשים של דיאטה מתונה.
שתי הקבוצות צרכו כמות חלבון של 1 גר/קג.

הדיאטה הקשה יותר גרמה אמנם לירידה גדולה יותר במשקל במסת השומן והיקף המותן (מדד להשמנה בטנית) וכן לרידה גדולה יותר במשקל הגוף הרזה (באופן פרופורציונאלי לירידה במשקל) אך הממצא הבעייתי הינו ירידה גדולה בצפיפות העצם במפרק הירך (פי 2 וחצי) וזאת למרות צריכה של 1 גר/חלבון/קג ואספקה של ויטמין D וסידן.

אין בעיה לשלב שייקים ואספקה של קלוריות נוזליות בדיאטה אך לאורך זמן יתכן ודיאטה כזו המתבססת על מעט מאוד קלוריות מנוזלים בלבד (והאמת שגם אם היה משולב מזון מוצק באותה כמות קלוריות) תיהיה קשה לביצוע לחלק גדול מהאנשים לאורך זמן .
בנוסף וחשוב מכך יש להסתכל תמיד על התמונה הכוללת שכן אותם נשים למעשה איבדו ופגעו בצפיפות העצם במפרק הירך דבר המצריך נקיטת משנה זהירות בטח בקרב נשים המועדות לאוסטאופרוסיס, נפילות ושברים .

לכן תמיד היוועצו באנשי מקצוע מוסמכים לצורך התאמת תהליך נכון עבורכם ולזכור תמיד שהחיים לא מסתכמים בקלוריות תפריט ומשקל יש ליצור שינוי איכותי, שינוי בהרגלים לאורך זמן כולל פעילות גופנית, הענות והתמדה בתהליך ותמיד תמיד להסתכל על התמונה הכוללת והמצב הבריאותי של האדם.
Seimon, Radhika V., et al. "Effect of Weight Loss via Severe vs Moderate Energy Restriction on Lean Mass and Body Composition Among Postmenopausal Women With Obesity: The TEMPO Diet Randomized Clinical Trial." JAMA network open 2.10 (2019): e1913733-e1913733.

שתפו:

שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב google
Google+
שיתוף ב twitter
Twitter
שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב email
Email

פוסטים נוספים:

סיפור ההצלחה של מגי

שילוב של תזונה מותאמת לטבעונים בנוסף לאימוני קרוספיט, מגי הצליחה להוריד אחוזי שומן מבלי לפגוע ברקמת השריר!

קרא עוד »

הזמנת קניות און ליין

הזמנת קניות און ליין רבים מאיתנו נוהגים לבצע את הקניות שלהם באופן מכוון, מגמה זו צברה תאוצה אף יותר בתקופה הנוכחית, בה אנשים מעדיפים להימנע

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של עומר

עומר, השוער של אחי נצרת בכדורגל מהליגה הלאומית הגיעה אלינו על מנת לשפר את הרכב הגוף, ולאורך התהליך השיל 4.5 ק"ג שומן מגופו תוך ירידה

קרא עוד »

סיפור ההצלחה של א'

הנה דוגמא לשינוי איכותי לצד שינוי הרגלים לטווח הארוך. א' הגיעה אלינו לאחר ניסיונות רבים לירידה במשקל. על בסיס בדיקות הרכב גוף, חילוף חומרים והעדפות

קרא עוד »
סגירת תפריט